ROZMOWA Z MIASTEM


NA CAŁYM ŚWIECIE ZACHWYCAJĄ LUDZI PANORAMY.
LINIE HORYZONTALNE MIAST, MIASTECZEK I WSI.
STRZELISTE KOPUŁY ŚWIĄTYŃ, MAJESTATEM BIJĄCE KATEDRY I KOŚCIOŁY.
RÓWNIEŻ SMUKŁE KOMINY OD LAT MARTWYCH CEGIELNI SPRAWIAJĄ POWSZECHNE ZAINTERESOWANIE.
JAK MOŻNA SPOSTRZEGAĆ SKARSZEWY W TYM ZJAWISKU.
CZY I TU, TO COŚ PRZYKUWA OCZY PRZYBYSZA? A OWSZEM, PANORAMA SKARSZEW JEST BEZ WĄTPIENIA NIETUZINKOWA. POMYŚLEĆ TYLKO, IŻ MOGŁABY BYĆ JESZCZE PIĘKNIEJSZA.
NAJAZD SZWEDÓW ZUBOŻYŁ ŚWIETNOŚĆ GRODU I Z TYM TRZEBA BYŁO NAM SIĘ POGODZIĆ, OSADY POZOSTAWIĆ HISTORYKOM.
INACZEJ JEDNAK MA SIĘ STOSUNEK DO WYDARZEŃ, KIEDY PRZED NOSEM ROZBIERAJĄ CI RATUSZOWĄ WIEŻYCZKĘ.
MIMO MOJEJ NIEDOJRZAŁOŚCI, INTUICYJNIE CZUŁEM, ŻE POPEŁNIANA ZOSTAJE JAKAŚ „ZBRODNIA”.
OWA AROGANCJA JEST NA TYLE PRZEJMUJĄCA, IŻ IGNORANCI, KTÓRZY PODEJMOWALI TAKOWĄ DECYZJĘ, JESZCZE DO DZISIAJ, O ZGROZO, W MODNIEJSZYCH MARYNARKACH, DZIERŻĄ WŁADZĘ.
WYCZYN TEN JAK ZARAZA WTARGNĄŁ W MOJĄ DUSZĘ I Z ZAPAŁEM MANIAKA, TAK CZĘSTO, JAK TYLKO JEST TO MOŻLIWE, MALUJĘ NIE ISTNIEJĄCY KLEJNOT PRZESZŁOŚCI.
JEST TO PEWNEGO RODZAJU FORMA TERAPII, ALE NIE TYLKO, PONIEWAŻ GDZIEŚ W GŁĘBI DUSZY ZAWIĄZAŁA SIĘ NADZIEJA NAPRAWIENIA SZALEŃSTWA NIEDOKSZTAŁCONYCH WIEŚNIAKÓW.
POSZŁA JU Ż W OBIEG DELIKATNA SUGESTIA, NIESTETY TRAFIŁA NA NIEWRAŻLIWE DUSZE, ZBYT ZAJĘTE CHORYMI AMBICJAMI NA WŁASNEJ DRODZE PO LAURY.
NIE WIEM KOMU POTRZEBNE MUZEUM SPRZĘTU ROLNICZEGO.
POMYSŁ NIE GRZESZY ORYGINALNOŚCIĄ, A I PRZYPOMNIEĆ WARTO, IŻ W REGIONIE TAKA WYSTAWA SPRZĘTU UŻYTKU DOMOWEGO, OSAMOTNIONA NIE BĘDZIE.
NA TAKIE „WIDZI MI SIĘ” AUTOMATYCZNIE NASUWAJĄ SIĘ GRZECHY PRZESZŁOŚCI I NIE TYLKO TE O KTÓRYCH PISAŁ Z ODLEGŁEJ HISTORII W SWOJEJ PRACY ZBIGNIEW ZAŁUSKI – „SIEDEM POLSKICH GRZECHÓW GŁÓWNYCH”, ALE RÓWNIEŻ TE MAŁE, ZZA ŚCIANY, REGIONALNE, ŻYWCEM Z NASZEJ EPOKI. NIEGDYŚ PRZY PL. 8-GO MARCA DOKŁADNIE OKREŚLAJĄC, PRZED DZISIEJSZYM DOMEM HANDLOWM „HAMOND” POSTANOWIONO WYBUDOWAĆ KWIETNIK (ZIELENIAK).
SPROWADZONO OGROMNY KAKTUS, ZAMÓWIONO PIĘKNĄ DREWNIANĄ SKRZYNIĘ, BY USZLACHETNIAŁA MIEJSCE.
PODŁOŻE W SĄSIEDZTWIE WYŁOŻONO PŁYTAMI CHODNIKOWYMI, BY JUŻ PO CHWILI JE ZRYWAĆ, PONIEWAŻ KTOŚ NAGLE WPADŁ NA GENIALNY POMYSŁ BY WŁAŚNIE TAM, W TYM MIEJSCU WYBUDOWAĆ PAWILON HANDLOWY.
TAKICH ABSURDÓW MOŻNA BYŁOBY MNOŻYĆ, TYLKO PO CO? MOŻE DLA MAŁEJ REFLEKSJI, BY JUŻ NIE POWIELAĆ GŁUPOTY, KTÓRA AŻ ŚCIEKA CHODNIKAMI DO WIETCISY.
WSZYSCY KOCHALIŚMY JANA PAWŁA I TAK NAPRAWDĘ NIKT NIE JEST W STANIE ZWIĘKSZYĆ JEGO POPULARNOŚCI I CHWAŁY.
DZISIAJ SIEDZI CHŁOP NA NIEBOSKŁONIE I W GŁOWĘ ZACHODZI, OBSERWUJĄC POWSTAJĄCĄ NA TERENIE CAŁEJ POLSKI „PUSZCZĘ BETONOWYCH POMNIKÓW”.
JA ROZUMIEM, ŻE MIESZKAŃCY MIEJSCOWOŚCI, W KTÓREJ SIĘ URODZIŁ ZAPRAGNĘLI POMNIKA.
JESTEM TEŻ W STANIE ZROZUMIEĆ, ŻE I KRAKÓW MA KU TEMU SWOJE POWODY.
NA DOKŁADKĘ NIECHBY BYŁA JESZCZE STOLICA, ALE ŻEBY W KAŻDYM GRAJDOLE, GDZIE BIEDA PEŁŹNIE ULICAMI I NIKT NÓG NIE JEST W STANIE JEJ ZLICZYĆ, TO JUŻ LEKKA PRZESADA.
W ŚWIECIE NAZYWAJĄ TO „FANATYZMEM”. PAN KAROL W. USMIECHNĄŁBY SIĘ ZAPEWNE GDYBY NA JEGO INTENCJĘ ZAMIAST BLOKU KAMIENNEGO POSTAWILI PRZED KOŚCIOŁEM KOCIOŁ GROCHÓWKI LUB BIGOSU TYM, KTÓRYM TEJ STRAWY BRAKUJE.
A MOŻE ICH NIE MA? OWSZEM, SPOTKAŁEM CZŁOWIEKA OBDARTEGO Z GODNOŚCI.
I TO ŻADEN Z TYCH, CO ŻYCIE SWE PRZEGRAŁ W PIJALNI PIWA.
WIELE LAT OBEJMOWAŁ PAŃSTWOWĄ POSADĘ PROWADZĄC BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ.
I WCALE NIE ROBI MI SIĘ LŻEJ KIEDY OŚWIADCZA, IŻ SAM ZGOTOWAŁ SOBIE TAKI LOS.
NIE, TO JEST MORALNY OBOWIĄZEK KAŻDEGO MIESZKAŃCA I NIKT NIE POWINIEN PRZYGLĄDAĆ SIĘ PRZYMIERANIU CZŁOWIEKA W NORZE, TYLKO DLATEGO, ŻE ZABRAKŁO MU DWÓCH LAT DO OPIEKI SPOŁECZNEJ.
A JUŻ NA PEWNO NIE WŁADZE MIEJSKIE, KTÓRE TYLKO O KROK STOJĄ OD WYRZUCENIA W BŁOTO KOLEJNYCH KWOT PIENIĘŻNYCH.
I TAK POWRÓCIŁEM DO PUNKTU ZWROTNEGO.
CO MOŻNA ZROBIĆ, ŻEBY BYŁO PIĘKNIE? RATUSZOWĄ WIEŻĘ? DLACZEGO BY NIE? ŻADNA TO INWESTYCJA.
CZTERY DESKI I SNOPEK SŁOMY, KTÓREGO KAŻDY GOSPODARZ Z OBRĘBU MIASTA NIE TYLKO ODSTĄPI BEZPŁATNIE, ALE RÓWNIEŻ DOSTARCZY NA PLAC BUDOWY.
JEDNĄ DESKĘ SFINANSUJE POMYSŁODAWCA, ZATEM MIASTU POZOSTAŁY JUŻ TYLKO TRZY.

POWODZENIA